У нашому сьогоднішньому матеріалі мова піде не про туристичні пам’ятки, а про сільське господарство Шрі-Ланки, ще точніше — про одну з рослин сімейства пальмових — кокос. При тому, що за значимістю для господарства острова кокос знаходиться на третьому місці — після чаю та каучуку — у серці кожного шріланкійця він займає особливе місце. Якщо спробувати провести аналогію, то не буде великим перебільшенням твердження, що кокос для шріланкійців — це як хліб для слов’ян. Навіть важко уявити, що було б із Південно-Східною Азією і зі Шрі-Ланкою зокрема, якщо б не існувало кокосової пальми. Ця рослина настільки глибоко вкорінилась у життя цейлонців, що майже стала культовою, або, принаймні, життєво значущою. Крім того, кокос має чимале сакральне значення. Його розбивають під час весільної церемонії і вважається, якщо він розбивається на дві подібні половинки, то життя молодих буде довгим і щасливим. А в індуїстських храмах та місцях проживання тамільців кокос розбивають — як дарунок богам. До речі, місцеві жителі нам якось сказали, що одна зі старовинних острівних пісень Цейлону розпочинається словами «Ой, чиє то поле, чиї то кокоси…».
Існують сотні, якщо не тисячі способів застосування кокосу, і найцікавіше, що кокосова індустрія майже безвідходна — у господарстві використовується і шкаралупа горіха, і кора, і м’якоть, і кокосовий сік. Загалом кокос — це одночасно їжа, питво, цінна харчова й косметологічна добавка, і навіть хобі.
Спробуємо прискіпливіше розглянути розмаїття варіантів використання кокосу. Цей продукт приносить вагому користь ще на стадії суцвіття — з нього добувають солодкий нектар, який під впливом місцевого клімату доволі швидко й активно починає бродити. Саме ця брага отримала назву «пальмове вино». Якщо ви прихильник міцніших напоїв, то за допомогою зрозумілого для кожного справжнього українця методу перегонки із браги можна отримати пальмову горілку під назвою «арак». Арак за смаком є чимось середнім між віскі і ромом, а за своєю суттю — самогон самогоном. Але повернемося до кокосового плоду. Плоди дозрівають і їх, певна річ, зривають. Після цього перед нами відкривається безліч варіантів вживання і використання кокосу. До прикладу, зі шкаралупи горіха тут виготовляють дрібний посуд, прикраси або статуетки, які вам активно намагатимуться впарити місцеві торговці. Не менш успішно кокос виконує роль екологічно чистого вугілля. Трохи рідше — фрагменти шкаралупи знаходять своє місце для оформлення клумб і грядок.
Із м’якоті кокоса (копри) отримують кокосову олію, яка використовується як харчова добавка в харчовій промисловості, а також широко застосовується в косметології. Крім того, копра використовується як корм для худоби, сировина для приготування маргарину й навіть напалму.
Окремої уваги варта волокниста складова шкаралупи під назвою койр. Спочатку горіхи тривалий час (до 10 місяців) вимочують у воді, потім волокна відокремлюють і сушать. Після цього з найдовших волокон плетуть нитку, яка потім використовується у виготовленні мотузок, матів, циновок і рибальських сіток. Короткі й заплутані волокна стають щетиною для щіток, а також — основою для набивання матраців і подушок. Шріланкійський койр навіть використовувався для набивання сидінь у автомобілях ВАЗ.
Щоб зрозуміти процес обробки койру, ми подалися на найближчу до нас фабрику.
Сюди койр надходить розфасованим у мішках, вже окремо від шкаралупи:
Короткі й заплутані волокна пускають на набивання матраців і подушок, але перед цим вони проходять процедуру подрібнення. Завдяки високому вмісту лігніну кокосове волокно дуже еластичне, має високу міцність і не піддається гниттю.
На фабрику ми потрапили без грошей, але не безкоштовно — як плату за екскурсію у нас попросили закурити. З’ясувалося, що на Шрі-Ланці сигарети є другою національною валютою. У зв’язку з тим, що ми особисто сигаретами не захоплюємося, довелося інвестувати декілька рупій у їхню купівлю.
Після захопливого перегляду роботи подрібнювача, нашу увагу притягнув двір фабрики, буквально усіяний койром:
Тут волокна проходять попередню обробку: сушаться і просіваються. За допомогою цього сита від цінного матеріалу відокремлюються шматочки кокосу, гілки або інші сторонні предмети.
Вироби з койру, зокрема канати, надзвичайно стійкі до впливу солоної морської води. Їх, до речі, разом із сітками, виробляють теж тут:
Шляхом сплетення довгих волокон отримують койрову нитку. Потім на спеціальному верстаті з неї виробляють канати, сітки і рулони:
А ось це — досить цікаві вироби. Ми так і не змогли зрозуміти їхньої суті і назви, тому просто назвали рулонами. Їхнє призначення теж відкрилося нам лише частково, але з упевненістю можна стверджувати, що рулони застосовуються для боротьби з ерозією ґрунтів, а також якимось незбагненним чином покращують біорозмаїття і сприяють розвитку флори з фауною.
Оскільки тут, за великим рахунком, більше дивитися було нічого, ми вирушили інспектувати наступну фабрику.
Кокосова олія є стратегічним продуктом для всієї світової харчової промисловості та косметології, тому ми просто не могли обійти осторонь фабрику з її виробництва:
Олія виготовляється вже з іншої частини кокосу — вторинного ендосперму, або, зрозумілішою мовою — з м’якоті (копри). Кокосова олія зазвичай виробляється двома способами: гарячим або холодним пресуванням висушеної м’якоті. У першому випадку виходить більше олії, але з меншою кількістю корисних речовин і меншою виробничою собівартістю. У технологічній версії холодного пресування, як ви здогадалися — собівартість вища, кількість менша, але корисних речовин більше.
Повітря у виробничому приміщенні дуже важке, тому персонал працює в пов’язках. Майже все просякнуте кокосовою олією.
І на завершення нашого репортажу — королівський кокос (King coconut). Найімовірніше, вашим першим знайомим кокосом на Шрі-Ланці виявиться саме королівський кокос. Цей тип кокосів використовується для пиття і дуже добре втамовує спрагу. До соку зі звичайних кокосів місцеве населення ставиться доволі скептично.
Один королівський кокос обійдеться вам десь у 30 рупій (25 центів). До вартості включена трубочка і процедура трепанації кокосу. До речі, якщо ви десь випадково занадто сильно захопитеся дегустацією араку, то вранці сік королівського кокосу стане справжнім бальзамом для вашої зболілої душі, а разом з тим і порятунком від похмілля.