• Про нас
  • Країни
  • Отримати листівку
tebenko.com

Шрі-Ланка. Життя буддійського монастиря

Подорожі
Південна провінція, Шрі-Ланка
05.09.2012
Подорожі
Південна провінція, Шрі-Ланка
05.09.2012

Хоча ми особисто є людьми хрещеними, але до релігії загалом ставимося без надмірного фанатизму, тому під час поїздок не прагнемо відвідати якомога більше храмів чи інших релігійних споруд. Але так склалося, що монастирі здавна є безкоштовними притулками для подорожніх. Саме цією їхньою властивістю ми й скористалися, затримавшись у одному з буддійських монастирів на декілька днів. Тому сьогоднішня наша розповідь — про побут одного буддійського монастиря. Хлопці, якщо ви нас зараз читаєте, спасибі вам велике!

1

Шрі-Ланка — острів невеликий за своїми розмірами, але на його скромних просторах змогли ужитися всі найпопулярніші світові релігії: християнство, буддизм, індуїзм, іслам та інші 0,9%. Ланкійці — люди дуже релігійні, 99% населення країни вважають, що релігія становить найважливішу частину в їхньому повсякденному житті. За цим показником Шри-Ланка займає почесне 6-е місце у списку найрелігійніших країн світу.

Переважна кількість населення (76%) сповідує тхераваду (учення старійшин) — найстарішу й найбільш ортодоксальну школу буддизму. У розпорядженні буддистів сьогодні знаходиться 6 тис. монастирів і храмів, а також близько 20 тис. членів чернечої громади — Санґхи. Усередині самої тхеравади виділяються ще три течії: Сіам-нікая, Амарапура-нікая, Раману-нікая. У природу відмінностей між ними ми не вникали, але їхні назви, в раптовому пориві до ерудиції, вирішили все ж записати.

Постійне й методичне поліпшення карми забирає у ченців надто багато зусиль і часу, тому матеріальне забезпечення їхнього побуту, здебільшого, лягає на плечі людей непросвічених. Буває навіть так, що їжу їм приносять різні сім’ї за розкладом. Але в невеликих селищах монахам усе ж доводиться піклуватися про себе самостійно.

Монастир, у якому ми зупинилися на постій, належав до розряду невеликих. А отже, мешканців у ньому було небагато — один головний монах (loku hamuduruwo) та кілька маленьких падаванів (samanera). Зараз головним джерелом молодих ченців є бідні сім’ї, які не можуть дозволити собі утримання дитини. Але кілька століть тому, коли фінансове питання не стояло таким ребром, сім’ї могли дозволити собі більшу кількість дітей і тоді одного з них обов’язково віддавали до монастиря. Зараз це — вимушена міра.

Після нашої появи у монастирі розпочалося прибирання.

2

І приготування обіду:

3

4

У монастирі панують порядок і дисципліна (мало не в єдиному місці на Шрі-Ланці). Усі обов’язки ретельно розподілені й кожен послушник виконує конкретну функцію:

5

6

7

У монастирях нерідко застосовується аутсорсинг і частину роботи ченців з ведення господарства беруть на себе прості люди, які теж живуть у цій обителі.

8

Подивившись на процес творення кулінарних шедеврів з використанням газону, ми подалися на вивчення території монастиря:

9

Двір монастиря:

10

Голуб’ятник:

11

І його мешканці — поштові голуби. З їхньою допомогою монахи підтримують зв’язок з навколишнім світом і можуть передавати до 3.76 КБ інформації за один раз. Хоча кількість інформації може змінюватися залежно від розміру пакета, прив’язаного до голуба, і алгоритму шифрування. Максимальна відстань передачі становить близько 1100 км. Після цього якість сигналу починає різко погіршуватися і з’являється необхідність в установленні додаткової вишки з голубами.

12

А це — акваріум з особливими бійцівськими рибками :)

13

Щоб підтримувати в рибках злість і агресію, їх постійно помішують :)

14

Невеликий ставок:

15

Непомітно підійшов час обіду.

16

Сидіти на одній лавці з монахами забороняється.

17

18

Після ситного обіду ми вирішили ознайомитися з іншими буддійськими святинями. Поблизу виявився храм Shailathararamaya, він знаходиться недалеко від Ambalangoda.

19

Тут відпочиває найбільший в Азії сплячий Будда. На Шрі-Ланці мертвих зображують з розплюченими очима. Але про Будду, як у нас про Цоя, не прийнято говорити, що він мертвий. Для Будди існує спеціальний термін pirinirwana або сплячий.

20

21

22

23

24

25

26

27

А ось ця інсталяція, на нашу думку, зображує одну з навал тамілів із Південної Індії та доблесну оборону Цейлону одним із його правителів. В одному кінці кімнати знаходиться тамільський цар зі своєю армією:

28

Їх розділяє поле майбутньої битви. У протилежному кінці кімнати розташований табір сингальців:

29

30

Храм у момент нашого відвідування знаходився на реконструкції, тому туристів тут майже не було.

31

Список людей, які пожертвували гроші на ремонт храму, ненав’язливо мотивує інших парафіян. І, водночас, констатує, що процес пожертвування та розподілу грошей відкритий і прозорий. Пожертв для відновлення храму не вистачає, тому реконструкція просувається дуже повільно.

32

33

Храм знаходиться на горі, з якої відкривається чудовий краєвид:

34

Молоді монахи дуже відкриті й з ними можна поговорити на усякі цікаві теми, єдина проблема — це місцями нездоланний мовний бар’єр.

35

Протягом наступних днів ми відвідали ще декілька храмів і трохи ближче познайомилися з життям простих ченців.

36

37

38

Маленькі монахи відвідують спеціальні школи під назвою piriwena. Такі навчальні заклади зазвичай знаходяться при великих монастирях, від звичайних шкіл відрізняються особливою увагою і глибшим вивченням буддизму, а також усього, що з ним пов’язане.

39

У такі школи можуть приїжджати учні з найближчих, менших храмів.

40

Насамкінець незайвим буде згадати й про практичну сторону туризму. Звичайна людина може попроситися і розраховувати на ночівлю майже у будь-якому буддійському монастирі. Але це не стосується дівчат — до жіночої статі тут ставлення неоднозначне, навіть до туристок. Також не варто розраховувати на розкішні умови і сервіс. Більшість монастирів живуть бідно, а ченці — хоч і в чистоті, але без надмірностей. Платити нічого не потрібно, хоча вам обов’язково натякнуть, що непогано було б зробити невеличкий внесок на благо розвитку інфраструктури. Якщо вам випаде можливість оселитися у якомусь монастирі — обов’язково скористайтеся цією можливістю, не будьте занудами. Про всяк випадок ще знайте — що далі монастир знаходиться від активних туристичних маршрутів, то релігійніші монахи. Вони менше зіпсовані капіталістичним прогресом і більше зайняті вивченням системи цінностей, яку свого часу приніс на землю Ґаутама Будда.

41
Поділитися з друзями:
Підписатися на оновлення
Тебенко.Подорожі
Попередня стаття
Наступна стаття
© 2005-2025 Олексій та Олександр Тебенко
tebenko.com