З чого починається Китай? Зі сковорідки у вас на плиті. З хороших і надійних кросівок, що живуть у шафі. А може він починається з тієї футболки, що подарувала вам кохана. Коротше кажучи, логіка зрозуміла. У кожного з нас є щось китайське, а може й немає нічого некитайського. Завдяки цьому Піднебесна будує нові міста темпами, з якими у нас змінюють лямпочку в під’їзді, прокладає тисячі кілометрів доріг, поки ми раз на місяць підсипаємо щебінь в улюблену вибоїну, і взагалі відчуває себе дуже впевнено. А вас коли-небудь цікавило питання, як китайські товари з’являються на полицях наших магазинів, хто їх виробляє і як знайти того, хто їх продає? Сьогодні ви дізнаєтеся відповідь на це питання.
Сучасний шовковий шлях починається на нескінченній кількості виставок та ярмарків, де китайські виробники й перекупники демонструють досягнення народної промисловості. Такі заходи проходять по всьому Китаю щодня, зазвичай вони носять вузькоспеціалізований характер. Але! Двічі на рік, навесні та восени, у місті Гуанчжоу проходить найбільша у світі виставка китайської продукції — Canton Fair (Кантонський ярмарок). Вона складається з трьох п’ятиденних сесій, на яких по черзі експонуються понад 150 тис. видів товарів.
Якщо ви бюджетний турист і вам пощастило опинитися в Гуанчжоу під час виставки, то ваша подорож автоматично дорожчає і переходить у категорію «бізнес». Річ у тім, що на три тижні населення Гуанчжоу збільшується на 200 000 бізнес-туристів і заповзятливі китайці не втрачають можливість на цьому заробити. Дорожчають навіть хостели, що розташовані мало не в сусідній провінції. Здавалося б, яке відношення мають хостели до бізнесменів? Загалом, ніякого, але це ще доведеться довести під час заселення.
А тепер переходимо до суті. Як же ж почати бізнес з Китаєм?
Ми відвідали весняну сесію 117ї Canton Fair. Ярмарок проходить у найбільшому виставковому центрі Азії (і 3му у світі) — Pazhou (琶洲), що розташований біля однойменної станції метро. Перше що вам потрібно зробити — отримати бейдж. Якщо у вас немає із собою підгожої світлини, то її можна зробити тут, на місці:
На перший погляд і не скажеш, що це найбільша виставка в Китаї, навколо нікого. Просто це не виставка котиків та собачок, всі відвідувачі вже давно всередині, роблять бізнес.
Кантонський ярмарок спрямований на експорт, тому іноземців тут люблять більше. Їм і окремий коридор, і низькі ціни на квитки, 100 юанів (15 доларів) на весь час виставки проти 300 юанів (50 доларів) на день для китайців. Ми подумали, що в цьому є сенс, інакше б виставку відвідували не 200 тис. осіб, а 2000000 китайських акул бізнесу.
Звернули увагу як називають іноземців? Заморські купці.
Всі купці повинні отримати бейдж, інакше закупівлі доведеться робити на місцевому базарі. Є 2 способи, бюджетний і крутий. Можна отримати бейдж безплатно, якщо попередньо зареєструватися та заповнити заявку на сайті ярмарки.
Тепер, коли у нас є бейдж, час починати перегони за довгим юанем. Тільки спочатку потрібно перевірити, що бейдж працює і показує саме ваше обличчя. У нашому випадку ніби й все одно, але те що для китайців всі європейці на одне лице — просто міф.
Ось він, вхід до найбільшої китайської ярмарки. Дуже зворушливий момент, багато хто заспокоюється фотографуючись із солдатиком.
У Pazhou — 3 павільйони: A, B, C. У кожному павільйоні багато приміщень з боксами різних компаній. На мапі показані приміщення — маленькі різнокольорові прямокутники, бачите скільки їх:
Спочатку ми скептично поставилися до цієї ідеї. Пф, українського бізнесмена ноги годують. Але намотавши декілька кіл павільйоном, ми й не помітили як уже штовхалися у черзі на електробус.
Бюджетний бізнесмен може отримати купон на безплатний обід (купон не наш, ми ж круті, взяли сфотографувати в якогось бюджетника з Киргизстану):
Ви вже, мабуть, зачекалися і хочете побачити що ж такого продають китайці, що народ їде на Кантонський ярмарок з усього світу.
Показуємо:
Біноклі. Оце, до речі, найскромніші бокси. Оренда такої площі коштує 30,000 юанів (5,000 доларів):
А ось це серйозніший стенд, з килимом. Щоб орендувати на час виставки таку площу, доведеться викласти близько 300,000 юанів (50,000 доларів), це не враховуючи килима.
Якщо ви думаєте, що ціна занадто висока, то це не зовсім так. Одна вдала виставка з лишком покриє витрати і на стенд, і на оренду, і на какао з чаєм. А якщо якась компанія вважатиме, що витрати не обґрунтовані, то її місце одразу ж займе інша, черга знаєте. За офіційними даними, на весняній сесії виставки уклали контрактів на 28 млрд доларів. Це тільки офіційні дані, багато компаній не повідомляють реальні цифри, а також ще багато угод укладаються після завершення виставки, по гарячих слідах. Тому справжня цифра куди більша.
Ні, японська Тошиба ще не їздить на Кантонску ярмарку. Це китайський телевізор із заставкою від Тошиби.
Трапляються дуже важкі для вимовляння бренди. Але нехай це вас не лякає, якщо заплатите, то вам напишуть будь-яке слово.
А отут ми саме зафіксували обряд укладання угоди. Ми назвали його Битва калькуляторів. За нашими відчуттями виграв важкоатлет ліворуч. З етичних міркувань, ми приховали обличчя учасників.
Знаєте, чого найбільше бояться китайці? Інших китайців. А точніше, що інші китайці вкрадуть у них дизайн або ідею товару. Тому на багатьох стендах заборонено фотографувати й брати зразки, навіть для заморських покупців.
Ще одна цікава деталь — це величезна кількість людей з валізами. Спочатку ми думали, що люди на виставку приїжджають прямо з аеропорту. Але з’ясувалося, що це валізи для всіляких брошур, візиток і каталогів. Якщо не лінуватися і працювати на совість, то такої макулатури до вечора у вас точно назбирається повна валіза, а може навіть і не одна.
Дивіться на цих мудрих людей і запам’ятовуйте перше правило бізнесмена. У бізнесмена обов’язково має бути валіза, інакше це не бізнесмен а банальний ППємець.
Він показував температуру відвідувачів, якщо уважніше придивитися, показує всіх людей червоними — китайська розробробка:
Знайшлося на Кантонському ярмарку і місце для іноземних виробників, маленький острівець в безмежному китайському морі. Тут можна побачити сучасні індійські розробки у сфері прянощів і каррі:
Вас турбує головний біль? Ні, навіть не так. Вас турбує біль, будь-який? Японці вже давно придумали засіб як його вилікувати:
Всі розійшлися по своїх готелях. Хоча покупці вельми натомилися, але на цьому день для них не закінчується. У готелі, після ситної вечері й заспокійливої ванни, вони будуть півночі упорядковувати всі візитки й брошури, які назбирали за день. Каталогізувати їх, згадувати продавців і складати попередній список компаній і продуктів, які їх зацікавили. І так триватиме ще 4 дні.
Ну а ми лишаємось подивитися, як розбирають стенди. Всього їх на виставці близько 60,000 на 24,000 учасників.
Потрібно швидко все розібрати і вивезти. Тому що наступного дня виставлятимуться вже інші компанії.